top of page
Szukaj

Zapomniałeś złożyć CBC-P? Sprawdź!

Jeśli odpowiadasz za podatki spółki z grupy to wiesz ile obowiązków związanych z podatkami może ciążyć takiej spółce.


Znasz to orzeźwiające uczucie, gdy gonią Cię nakładające się na siebie terminy a Ty nie wiesz w co ręce włożyć?


W tym całym podatkowym szaleństwie może się zdarzyć, że coś przeoczymy. Jesteśmy tylko ludźmi. Zamiast karać się za niedopatrzenie, podejmujmy szybkie kroki, by naprawić to co się stłukło.

Dla przykładu załóżmy, że na spółce ciążył obowiązek złożenia CBC-P (powiadomienie związane z raportowaniem Country by Country), który nie został dopełniony. Problem gotowy bo kara administracyjna jest wysoka. Jej maksymalny poziom to 1 000 000 PLN.


Co zrobić?


Jest kilka działań jakie warto podjąć w odpowiednio skoordynowany sposób. Pozwolą one ograniczyć ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zaistniałej sytuacji.


Dopełnij uchybionej czynności


Przede wszystkim złóż to co zostało niezłożone. Uzupełnienie braków jest kluczowe. Nie rób jednak tego bez ustalenia wszelkich ryzyk i skoordynowania ze składaniem innych dokumentów ograniczających odpowiedzialność.


Złóż czynny żal


Jednym z Twoich celów jest ograniczenie odpowiedzialności na gruncie kks osób, które mogą zostać do niej pociągnięte. Jeśli w spółce wykonane zostało wcześniej ćwiczenie i jest dokładnie wiadomo, kto za co odpowiada to gratuluję. Sprawa jest prosta. Jeżeli nie została odrobiona praca domowa to teraz trzeba będzie ustalić krąg osób i zabezpieczyć je przed karami. Zatem, kto i dlaczego nie złożył CBC-P?


Wniosek o niekaranie spółki


Ta milionowa kara, o której wspomniałem wcześniej jest karą administracyjną nakładaną na spółkę. Samo złożenie czynnego żalu przy przeoczeniu terminu na CBC-P nie załatwi sprawy. Potrzebny będzie wniosek o odstąpienie od wymierzenia kary. Taki wniosek oprzyj o przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

bottom of page