top of page
Szukaj

Pułapka pomysłu na obowiązkowe elektroniczne fakturowanie

Od ubiegłego tygodnia świat podatkowy na powrót żyje KSEFem (fakturowaniem w formie ustrukturyzowanej). Temat wrócił na stół za sprawą projektu przepisów jaki się ukazał w tej materii.

Zgodnie z projektem ustrukturyzowane fakturowanie ma być obowiązkowe od początku 2024.

Do naszego wspólnego notatnika trafi coś na co wpadłem analizując przepisy i sądzę, że może Cię zainteresować.


Pułapka


Zasadniczo możemy przyjąć, że KSEF ma mieć powszechne zastosowanie. Istnieją jednak wyjątki. Jeden z wyjątków dotyczy podatników zarejestrowanych na VAT w Polsce, którzy nie mają siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w naszym kraju. Takie podmioty będą mogły ale nie będą musiały wystawiać ustrukturyzowanych. W praktyce będzie to oznaczać, że od tych podmiotów możesz spodziewać się faktur wystawianych tak jak do tej pory.


Tu chciałbym Cię jednak uczulić bo projektowane przepisy przewidują, że jeśli faktura powinna zostać wystawiona w formie ustrukturyzowanej a nie będzie, to taki dokument nie będzie uważany w ogóle za fakturę. To oznacza, że nie będziesz mógł z takiego dokumentu odliczyć VAT.

I teraz sedno. Może być tak, że dostaniesz nieustrukturyzowaną fakturę od podmiotu zagranicznego zarejestrowanego na VAT w Polsce, który ma stałe miejsce prowadzenia działalności w naszym kraju. Taka nieustrukturyzowana faktura z podatkiem VAT, będzie stanowić dla Ciebie ryzyko w VATcie.


Co możesz z tym zrobić?


Jak pewnie się domyślasz, organy podatkowe będą od Ciebie dochowania należytej staranności i weryfikacji tego czy kontrahent posiada stałe miejsce działalności w Polsce.

To co możesz w takiej sytuacji zrobić to przykładowo poprosić dostawcę o złożenie oświadczenia, że nie posiada w naszym kraju siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności.


Eksperyment


Projekt jest w fazie konsultacji i mam pewien pomysł, który być może ułatwi Tobie i mnie życie. Zamierzam zaproponować w ramach konsultacji, aby nieustrukturyzowane faktury wystawiane poza KSEF zawierały jako obligatoryjny element oświadczenie, że podmiot korzysta z wyłączenia z obowiązkowego fakturowania ustrukturyzowanego, z uwagi spełnienie przesłanek wynikających z tego wyłączenia. Mając fakturę z takim oświadczeniem możesz przyjąć, że faktura została wystawiona prawidłowo. Przypadki faktur bez oświadczenia będą musiałby być wyjaśniane z dostawcą.


Jak mi pójdzie nie wiem. Mam nadzieję, że będziesz trzymać kciuki.


Do następnego razu.

bottom of page