top of page
Szukaj

Otwarcie sezonu cen transferowych

Mamy marzec. To dobry miesiąc, aby rozpocząć zrzucanie danych w celu uzyskania pełnego obrazu zdarzeń jakie miały miejsce pomiędzy podmiotami powiązanymi w ubiegłym roku.

Trudno przecenić wartość prawidłowo sparametryzowanych i opracowanych raportów. O te raporty opiera się analiza obowiązków TP i wycena podmiotu zewnętrznego (jeśli korzystasz z zewnętrznego wsparcia). Błąd w raportach pociąga za sobą lawinę negatywnych konsekwencji. Trochę jak w domino.


Terminy


W tym roku terminy są krótsze niż w roku ubiegłym. Na Local File mamy czas do końca października 2023, TPR do końca listopada 2023 a master File do końca grudnia 2023. Terminy podałem przy założeniu, że rok podatkowy jest równy kalendarzowemu.


Oświadczenia TP


Oświadczenie o sporządzeniu Local File i rynkowym poziomie zastosowanych cen będzie stanowiło element TPR. Dotychczas był to odrębny dokument, który nie miał określonego wzoru.


TP na bieżąco


Pamiętajmy o również o bieżącym zarządzaniu cenami transferowymi. Dokumentowanie transakcji nierynkowych ma średni sens. Stosowanie cen nierynkowych może być naprawdę niebezpieczne.

bottom of page