top of page
Szukaj

Dające do myślenia stanowisko w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności w VAT.W interpretacji indywidualnej nr 0114-KDIP1-2.4012.597.2019.1.MC z dnia 2.12.2019 Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że pomimo niezatrudniania pracowników w Polsce, nieposiadania w kraju personelu, w tym zarządu, niedysponowania żadnym prawem do ruchomości bądź nieruchomości zlokalizowanej na terenie Rzeczypospolitej oraz nieposiadania stałego biura, ani stałego adresu na terenie Polski można, będąc zagranicznym podmiotem korzystającym z zasobów zewnętrznych dostawców można mieć stałe miejsce prowadzenia działalności w rozumieniu VAT na terytorium Polski.


Organ podatkowy stwierdził, że zagraniczna spółka nabywając usługi od niepowiązanych z nią podmiotów ma faktyczne władztwo nad zapleczem technicznym i personalnym, bowiem jest w stanie odpowiednio wykorzystywać je dla potrzeb działalności obejmującej nabycie półproduktów oraz wytworzenie i dostarczenie do kontrahentów gotowych elementów. Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przypadku spółki spełnione jest kryterium posiadania zasobów technicznych i personalnych niezbędnych do niezależnego prowadzenia części działalności gospodarczej na terytorium Polski.


Wprowadzając nowy model biznesowy, który ma działać na skalę międzynarodową obowiązkowo należy dokonać dokładnej analizy kwestii posiadania zakładu podatkowego w rozumieniu podatku dochodowego oraz stałego miejsca prowadzenia działalności w VAT w danym kraju. Posiadamy doświadczenie w opiniowaniu spraw z powyższego zakresu, którym chętnie się dzielimy.

35 wyświetleń
bottom of page