
W dobie digitalizacji coraz więcej firm decyduje się na zmianę papierowo wystawianych dokumentów na dokumenty mające postać cyfrową. Wdrożenie elektronicznych faktur daje różne możliwości, w tym również upraszczające, ułatwiające i przyspieszające funkcjonujące w firmie procesy.
Interpretacja indywidualna 0114-KDIP1-3.4012.551.2020.1.ISK z dnia 3.11.2020 dotyczy polskiej spółki specjalizującej się w sprzedaży okien dachowych, rolet oraz markiz. Spółka chciała się dowiedzieć czy otrzymanie elektronicznego potwierdzenia dostarczenia wiadomości e-mail, z załączoną korektą faktury in minus, pochodzące z serwera obsługującego pocztę elektroniczną odbiorcy, stanowi wymagane przez ustawę o VAT potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, upoważniające spółkę do obniżenia podstawy opodatkowania w okresie, w którym spółka potwierdzenie otrzyma?
Zgodnie z wydaną interpretacją indywidualną potwierdzenie faktu otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, może być dokonane w dowolnej formie. Istotne jest jedynie, aby dostawca towarów lub usługodawca posiadał informację, z której jednoznacznie wynika, że nabywca otrzymał fakturę korygującą. Fakturę korygującą uznaje się jako otrzymaną przez kontrahenta, gdy jest ona w jakikolwiek sposób dla niego dostępna, w rezultacie czego, uzyskuje on możliwość zapoznania się z jej treścią. Jeżeli w przypadku papierowych faktur korygujących przesyłanych w tradycyjny sposób, akceptowalną formą udokumentowania dostarczenia jest zwrotne potwierdzenie odbioru, to nie można odmówić takiej mocy dowodowej automatycznemu potwierdzeniu z serwera nabywcy, gdy faktura korygująca jest wysyłana drogą e-mailową.