top of page
Szukaj

Co zrobić, gdy organ podatkowy prosi o zbyt wiele?

Czy zdarzyło Ci się być w sytuacji, gdy organ podatkowy prosi Cię o informacje albo dokumenty a Ty masz wrażenie, że wykracza poza zakres sprawy, którą się zajmuje?


Ja byłem w takich sytuacjach wielokrotnie i wypracowałem sobie pewien sposób postępowania, który u mnie się sprawdza. Pomyślałem, że podzielę się nim z Tobą. Może okaże się przydatny również Tobie.


Zanim jednak przejdziemy do samego sposobu powiedzmy sobie o tym jakie ryzyko może wynikać z przekazania zbyt szerokiego zakresu dowodów lub informacji.


Ryzyko


W kontaktach z organami podatkowymi możesz przyjąć założenie, że pytania zadawane są Tobie z jakiegoś powodu i ułożenie ich w ten a nie inny sposób ma swoje uzasadnienie. Bardzo istotne jest, aby potrafić rozczytać intencję organu podatkowego.


Przekazując zbyt szeroki zakres informacji lub dowodów możesz naprowadzić organ podatkowy na inne tropy. W czarnym scenariuszu może skończyć się dodatkowym domiarem. Można sobie wyobrazić również okoliczności, w których postawiony zostanie Tobie zarzut wyrządzenia znacznej szkody majątkowej podmiotowi, którego działalnością gospodarczą się zajmujesz.


Mój sposób


Jeśli nie masz pewności co do zakresu prośby organu podatkowego zwróć się każdorazowo o podanie podstawy prawnej i uzasadnienie związku z przedmiotem sprawy. Zrób to koniecznie pisemnie. Zaznacz również swoją gotowość do przekazania informacji lub dokumentów. Pozwoli Ci to zminimalizować wyżej opisane ryzyko i jednocześnie uniknąć zarzutu utrudniania prowadzenia czynności przez organ.

bottom of page