top of page
Szukaj

Co zrobić by mniej obawiać się kontroli podatkowej?

Nie znam nikogo, kto by przepadał za byciem kontrolowanym. Kontrola podatkowa czy celno-skarbowa kojarzy się często z nerwami, niepewnością i stresem.


W niektórych przypadkach bywa tak, że kontrola potrafi znacznie spowolnić działanie firmy i wprowadzić atmosferę ogólnego chaosu.


W swojej praktyce wielokrotnie miałem możliwość reprezentowania podmiotów podczas kontroli.


Na podstawie zebranych doświadczeń stworzyłem listę kilku obszarów, którymi warto się zaopiekować, aby przygotować się do ewentualnej kontroli, a gdy ona już się wydarzy, przejść przez nią z o wiele większym komfortem psychicznym.


Zanim zagrasz poznaj reguły gry


Często obawiamy się tego czego nie znamy. Jednak gdy zbadamy szczegółowo dane zagadnienie i wiemy czego możemy się spodziewać to poziom naszych obaw zaczyna się zmniejszać. Podobnie bywa z tematem kontroli. Pierwszym krokiem, jaki warto wykonać jest zapoznanie się z przepisami regulującymi tę materię. Należy mieć jednak na względzie, że prawo podatkowe jest napisane trudnym do zrozumienia językiem, a brak praktycznego spojrzenia na czytane przepisy może zwieść nas na manowce.


Dobrym pomysłem jest zwrócić się o wsparcie do kogoś, kto posiada odpowiedni poziom wiedzy i doświadczenia oraz będzie w stanie przedstawić tematykę kontroli w zrozumiały i przystępny sposób.


Stwórz plan działania i powołaj zespół do zadań specjalnych


Czy osoby pracujące w Twojej firmie wiedzą jak postępować, gdy kontrolujący zapukają do jej drzwi?


Czy w firmie są wyznaczone i odpowiednio wyszkolone osoby dedykowane do przeprowadzenia firmy przez kontrolę?


Te dwie podstawowe, a także inne, bardziej szczegółowe kwestie powinny być dokładnie opracowane daleko naprzód. Unikniesz wtedy zaskoczenia i dezorganizacji, a w oczach kontrolujących stworzysz wrażenie sprawnie funkcjonującej firmy.


Lepiej zapobiegać niż leczyć


Wiele podmiotów chcąc zabezpieczyć firmę przed ryzykiem i zadbać o komfort pracy Głównych Księgowych i pracowników działów księgowości, decyduje się na zlecenie weryfikacji sporządzanych rozliczeń doświadczonemu doradcy podatkowemu. Taka weryfikacja może odbywać się przed lub po raportowaniu. Z mojego doświadczenia wynika, że podatnicy decydują się najczęściej na zabezpieczenie, w ten sposób raportowania miesięcznego lub kwartalnego VAT, rocznego CIT i PIT oraz WHT.


Zawsze jest lepiej, gdy błędy lub pomyłki wyłapie ktoś kto jest nam przychylny i nie poniesiemy przy tym żadnych negatywnych konsekwencji. Często bywa tak, że po takiej weryfikacji utwierdzamy się, że wszystko robimy właściwie i nie mamy powodów do niepokoju.


Procedura awaryjnego lądowania


Co zrobisz, gdy sprawy pójdą nie po Twojej myśli?


Wdrożenie sposobu postępowania w sytuacjach kryzysowych może okazać się nieocenione, w którymś momencie.


Czy zapanuje popłoch i zacznie się szukanie winnych, czy raczej wystąpi usystematyzowane działalnie nakierowane na minimalizację strat, zależy w dużej mierze od odpowiedniego wcześniejszego przygotowania pracowników jak i samej firmy.

bottom of page